Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player   HISTORIA

Śpiewające Żagle były jedną z bardziej popularnych imprez w szczecińskim środowisku akademickim. Organizowane były w pierwszej połowie lat 80-tych ubiegłego stulecia i odbywały się corocznie na przełomie września i października. Impreza miała charakter żeglarsko-turystyczno-piosenkarski i polegała na tym, że grupa jachtów z zaproszonymi gośćmi – wykonawcami z kręgu piosenki szantowej, żeglarskiej i turystycznej wypływała w sobotę rano z przystani Jacht Klubu AZS na jez. Dąbie. Po całodziennym żeglowaniu odbywały się wieczorne śpiewy przy ognisku a potem nocowano na jachtach. W niedzielę następował powrót na przystań, a wieczorem odbywał się koncert z udziałem zaproszonych wykonawców w klubie Pod Masztami, ówczesnej Wyższej Szkoły Morskiej.

Jednym z głównych organizatorów tych imprez był Wojtek Czemplik, obecnie skrzypek zespołu Stare Dobre Małżeństwo. Wśród wykonawców byli tak znani, jak Krzysztof Myszkowski (Stare Dobre Małżeństwo), Maciej Zembaty, Grupa Bez Jacka, Jerzy Filar, Kwartet Jorgi, Karol Płudowski, Piotr Bakal, Paweł Orkisz, Jerzy Kostrzewa, grupa Do Góry Dnem ze Szczecina i wielu, wielu innych.

Po ukończeniu studiów przez organizatorów, impreza przestała być kontynuowana. Jednak po dwudziestu latach przerwy, ci sami organizatorzy, w osobach kpt. Willego Kryski, Michała Henszke oraz Marka Kuca i Przemka Niwińskiego z grupy Do Góry Dnem, postanowili reaktywować imprezę. W 2005 roku odbyła się pierwsza edycja wznowionej imprezy Śpiewające Żagle.

Została nieco zmieniona formuła - wykonawcy przyjeżdżają w piątek i nocują na jachtach. W sobotę rano jachty wypływają z przystani Jacht Klubu AZS, wracają wieczorem na przystań, gdzie odbywa się koncert. W latach 2006 – 2008 odbyły się kolejne edycje imprezy, w których wzięli udział m.in. tacy wykonawcy jak: Gdańska Formacja Szantowa, zespoły Emerald, Stary Szmugler, Sklep z Ptasimi Piórami, Słodki Całus od Buby, Wyspa, Labolare i Do Góry Dnem.

Impreza z roku na rok się rozrasta. Zwiększa się liczba jachtów  biorących udział w rejsie, jak również liczba widzów na koncertach. Ubiegłoroczny koncert zgromadził na widowni ok. 200 osób. Tradycyjnie już na koncerty w ramach Śpiewających Żagli, wstęp dla wszystkich chętnych jest bezpłatny. W ciągu ostatnich lat Śpiewające Żagle wpisały się na stałe w kalendarz imprez organizowanych przez Jacht Klub AZS w Szczecinie i cieszą się uznaniem środowiska żeglarskiego.